Connect with us

Здоров’я

Як недосипання впливає на нашу психіку

Постійне недосипання негативо впливає на роботу мозку та психіку.

Опубліковано

а саме

Постійне недосипання негативо впливає на роботу мозку та психіку.

Про це інформує BBC. Україна.

За даними організації Sleep Council, середньостатистичний британець витрачає на сон 6,5 годин на добу, що для більшості людей – далеко не добре.

Багато досліджень показують, що економія на нічному сні – зумисна чи ні – може мати серйозні наслідки для організму.

Всього кілька ночей поганого сну можуть порушити контроль рівня цукру в крові, що спонукатиме нас до переїдання. Ба-більше, це може також вплинути на нашу ДНК.

Кілька років тому програма BBC “Trust Me I’m a Doctor” (“Довіряйте мені, я лікар”) провела експеримент спільно із Університетом Суррея, попросивши волонтерів упродовж тижня спати на годину менше звичайного.

Доктор Саймон Арчер, який допомагав проводити цей експеримент, з’ясував, що всього на годину коротший сон у волонтерів впливав на активність цілого спектру їхніх генів (близько 500), включно із тими, які пов’язують із запаленнями і діабетом.

НЕСПОКІЙНІ НОЧІ

Негативні ефекти розладів сну на наші тіла доволі очевидні. Але які їхні наслідки на наше психічне здоров’я?

Аби це з’ясувати, програма “Trust Me I’m a Doctor” звернулася до науковців Оксфордського Університету для проведення невеличкого експерименту.

Цього разу журналісти і вчені знайшли чотирьох волонтерів, які зазвичай сплять здоровим, міцним сном. До них прикріпили монітори для вимірювання сну і упродовж перших трьох днів дозволили спати здоровим, спокійним сном.

Та на наступні три ночі їхній сон обмежили всього чотирма годинами.

Щодня волонтери заповнювали анкету, розроблену так, щоб виявити будь-які зміни у їхньому настрої й емоціях. Вони також вели відеощоденники. Тож що сталося?

Сара Рів, студентка докторантури, яка очолила експеримент, була здивована, наскільки швидко почав змінюватися настрій волонтерів.

“Збільшилася тривога, депресія і стрес. Також зріс рівень параної і почуття недовіри до інших людей”, – заявила вона.

“Враховуючи, що це відбувалося всього після трьох ночей поганого сну, це доволі вражаюче”, – зазначила пані Рів.

Троє із наших чотирьох волонтерів назвали досвід під час експерименту неприємним, та один із них – Джош – заявив, що не відчув жодних змін.

“Цей тиждень, напевне, не був для мене таким жахливим, як я очікував, – заявив він. – Я почуваюся цілком чудово: ані нещасним, ані сумним чи виснаженим абощо”.

Щоправда, тести, які проводилися з ним, показали зовсім інше.

Рівень його позитивних емоцій різко впав всього після двох ночей неспокійного сну, тоді як негативні емоції почали зростати.

Тож навіть якщо він почувався добре, у нього вже були присутні ознаки того, що його психіка почала страждати.

“ЗАСТРЯГНУТИ” У НЕГАТИВНИХ ДУМКАХ

Підсумки цього експерименту відповідають результатам значно більшого дослідження із виявлення наслідків проблем зі сном для психічного здоров’я студентів.

Дослідники зібрали більше 3,7 тис. студентів британських університетів, котрі заявили про проблеми зі сном, і розділили їх на дві групи за випадковою вибіркою.

Одна група пройшла шість онлайн-уроків когнітивно-поведінкової терапії, спрямованої на покращення їхнього сну. Інша група отримала тільки кілька стандартних порад.

Упродовж десяти тижнів дослідження студенти, які пройшли когнітивно-поведінкову терапію, повідомили про скорочення більш як уполовину випадків безсоння – на додачу до зменшення рівнів депресії і тривоги, а також випадків параної і галюцинацій.

Вважається, що це поки що найбільше рандомізоване контрольоване дослідження лікування психічних розладів за допомогою психотерапії. Його автори припускають, що безсоння є не тільки наслідком різноманітних проблем із психікою, а й їхньою причиною.

Професор клінічної психології Деніел Фріман із Оксфордського університету, який очолив це дослідження, вважає, що одна із причин, чому проблеми зі сном так сильно впливають на наш мозок, полягає у тому, що вони сприяють розвитку повторюваного негативного мислення.

“У нас з’являється більше негативних думок, коли ми погано спимо, і ми застрягаємо у них”, – каже він. Звісно, він не вважає, що кілька ночей поганого сну означають, що ви втрачаєте глузд. Але пан Фріман каже, що це посилює ризик розвитку проблем із психікою.

“Звісно, це не невідворотно, – каже він. – Кожна третя людина має проблеми зі сном, і, напевне, від 5% до 10% населення страждають від безсоння. І багато людей живуть своїми життями і справляються із цим. Але це справді підвищує ризик цілої низки психологічних проблем”.

З іншого боку, це дослідження припускає, що допомагаючи людям краще спати уночі, можна допомогти їм краще почуватися загалом.

Професор психології в Університеті Південної Каліфорнії Норберт Шварц навіть називає конкретні цифри: “Щорічна заробітна платня у 60 тисяч доларів менше впливає на ваше щоденне відчуття щастя, ніж одна година гарного нічного сну”.

Продовжити читати
Advertisement

Здоров’я

Тим, хто наважився на безглютенову дієту

Опубліковано

а саме

Автор

Безглютенова дієта набирає популярності. Наприклад, в 2015 році у США люди витратили близько 4 мільярдів доларів на безглютенові продукти. Це в рази перевищує кількість людей, яким діагностовано целіакію чи алергію на глютен.

Аргументи такі, що глютен, буцімто, відкладається на стінках кишківника та погіршує його роботу, бо не розчиняється у воді, на безглютеновій дієті худнуть або просто почуваються добре і здоровіше.

Потрібно дізнатися більше про глютен, пише очільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун, а недавно писали і ми.

Глютен або клейковина – запасний білок.

Він міститься в зернах злаків, як-от, пшениці, ячменю, жита та всіх похідних продуктах, включно з булочками, батонами та пивом. Також глютен додають до ковбасних виробів, молочних продуктів, різних соусів (кетчупу та майонезу). Він надає цим продуктам густоти та в’язкості, тримає вологу та в деяких випадках не дає засохнути.

Глютен безпечний для більшості людей і добре засвоюється організмом. Якщо його купити окремо і просто з‘їсти, це не зашкодить 99% людей.

Але є 1% людей на планеті, яким їсти глютен справді дуже небезпечно. Це пов’язано з аутоімунною хворобою, яка зветься глютенова ентеропатія або целіакія.

Коли люди з діагнозом целіакії їдять глютен, їхня імунна система створює антитіла, які зокрема пошкоджують стінки кишківника. Це порушує всмоктування поживних речовин організмом.Як наслідок, людина не доотримує життєво необхідні елементи – залізо, фолієву кислоту, тощо. Людям з целіакією протипоказані навіть 150 міліграмів глютену.

Діагностувати целіакію можна лише аналізом крові на антитіла та біопсією.

Якщо діагноз підтвердиться, то тільки тоді можна “сідати” на безглютенову дієту.

В усіх інших випадках повністю відмовлятися від продуктів з глютеном та переходити їх замінники не лише не варто, але й шкідливо.

По-перше, люди, які відмовляються від всіх продуктів з глютеном, забирають у себе можливість їсти цільнозернові злаки – ті, що містять висівки з пшениці, вівса, ячменю, жита.

Вони забезпечують наш організм клітковиною, важливими вітамінами та поживними речовинами, як залізо, кальцій та білок.

По-друге, не існує науково-обґрунтованих досліджень, які підтверджують, що безглютенові продукти є корисними або ж допомагають втратити вагу людям без целіакії.

Адже глютен у безглютенових продуктах зазвичай замінюють вже справді шкідливим жиром і цукром.

У світі виробники безглютенових продуктів успішно використовують поширені міфи про глютен, щоб підвищити продажі.

Продовжити читати

Мода та Стиль

Зірка з “Усі жінки відьми” показала, як годує свою дитину

Опубліковано

а саме

Автор

Голлівудські акторки та моделі діляться світлинами, на яких годують грудьми дітей. Також такі фото прикрашають обкладинки глянцевих журналів.

Так пропагують життєву необхідність і користь для дитини. Своє селфі запостила Аліса Мілано, відома за роллю фібі у серіалі про чародійок.

До 7 серпня триває Всесвітній тиждень грудного вигодовування. Його проводять з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Акцію започаткували 1990 року після Інночетійської декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення й підтримку грудного вигодовування.

Грудне молоко – ідеальне харчування для новонароджених і немовлят. Воно дає немовлятам всі поживні речовини, необхідні для здорового розвитку, безпечує і містить необхідні антитіла, які допомагають захистити немовлят від поширених дитячих хвороб, таких як діарея і пневмонія (дві основні причини дитячої смертності у всьому світі).

Позитиви маминого молока

  • завжди стерильно чисте, потрібної температури;
  • містить антитіла, підвищує імунітет;
  • змінює склад залежно від віку дитини й часу доби, тому малюк завжди отримує саме те, що йому треба;
  • містить кальцій, що легко засвоюється;
  • зменшує ризик появи карієсу;
  • покращує настрій завдяки вмісту ендорфінів, заспокоює малюка;

Багато жінок набирають зайву вагу під час вагітності, і дуже переживають з приводу недостатнього зниження ваги після пологів. Грудне вигодовування потребує значної кількості енергії. Зайва вага матері починає зазвичай «танути» без жодних зусиль до дев’ятого – одинадцятого місяця життя дитини, якщо вона продовжує годувати його грудьми.

Для мам природний спосіб вигодовування не менш необхідний. У нього безліч переваг: починаючи зі швидшого відновлення у післяпологовий період і закінчуючи профілактикою раку грудей та економією сімейного бюджету.

 

У Німеччині, за статистикою, середня тривалість грудного вигодовування – 6,9 місяця. До 9 місяців годують грудьми 21% жінок, до року – 9%, до 2-х років – менше від 1%.

У Швеції до грудного вигодовування ставляться позитивно або нейтрально. Тут вважають, що грудне вигодовування немовляти – це вибір матері. Годують грудьми переважно до 1 року.

В Австралії, згідно з офіційною статистикою, 83% дітей у віці 1 місяць отримують грудне молоко (перебувають винятково на грудному або на змішаному вигодовуванні); 30% дітей отримують грудне молоко до 1-го року; і 5% матерів годують дітей до 2-х років.

У Франції, Греції, Португалії та Італії грудне вигодовування мало розповсюджене. Частою причиною цього є маленька відпустка з догляду за дитиною (до 4 місяців), агресивні реклами сумішей та суспільна прийнятність штучного вигодовування.

Продовжити читати

Здоров’я

Як змінюється жіночий голос після пологів

Опубліковано

а саме

Автор

Вчені зібрали записи голосів піддослідних і виявили, що після народження дитини голос жінки стає нижче на півтора-два тони, пише Sciencedirect.

У жінок голос стає на три-чотири півтони нижче під час клімаксу, а протягом репродуктивного періоду злегка підвищується в період овуляції. Попередні дослідження навіть показали, що в цей час, коли зачаття найімовірніше, голос жінки подобається чоловікам більше.

Дослідники з університету Сассекса припустили, що гормональні зміни під час вагітності теж змінюють голос. З’ясувалося, що голос жінки стає трохи нижче після перших пологів і залишається низьким протягом першого року життя дитини, а потім повертається до норми.

Про те, що народження дитини впливає на голос, було відомо з розповідей матерів: так, співачка Адель стверджує, що тембр її голосу змінився після пологів у 2012 році, і тільки через п’ять років почав ставати таким же, як до вагітності.

Попередні роботи на цю тему обмежувалися виміром висоти голосу однієї і тієї ж жінки на різних стадіях вагітності. Або ж порівнювали вокальні характеристики різних груп жінок – вагітних і не вагітних; цього було недостатньо для того, щоб виявити невеликі індивідуальні коливання тембру; до того ж вимірювання в попередніх дослідженнях проводилися тільки до пологів.

Для нового дослідження вчені зібрали величезний архів – 600 аудіозаписів голосів сорока жінок, 20 з яких народжували хоча б один раз і 20 тих, хто не народжуваув жодного разу.

Для кожної учасниці дослідження зібрали архів інтерв’ю і записів співу, даних протягом п’яти років, під час і протягом п’яти років після вагітності. Потім зібрану базу даних проаналізували за допомогою програми для аналізу аудіозаписів Praat.

Вчені виявили, що відразу після пологів середній і найнижчий тон стає нижчим в середньому на 14 герц (1,3 півтони); крім того, найвища нота, яку може взяти жінка, стає нижче на 44 Гц (2,2 півтони); ці зміни зберігаються протягом приблизно 12 місяців, після чого голос повертається до показників до вагітності.

У контрольній групі, що складалася з жінок, які ніколи не мали дітей, таких коливань не виявилося.

Вчені не знають, яким є механізм зниження голосу після вагітності, проте припускають, що це явище пояснюється зміною концентрації в крові гормонів тестостерону, естрогену і прогестерону; цими ж флуктуаціями пояснюється зміна голосу протягом менструального циклу.

Можливо також, що зміни в роботі відділів мозку, що відповідають за моторні і сенсорні функції, побічно впливають на рухи гортані – і, відповідно, на голос.

Продовжити читати
Advertisement

В тренді